Opublikowany przez: Joanna P. Redakcja
Autor zdjęcia/źródło: Związki organiczne w wodzie, nopparat_hiring / Freepik
Czym można zarazić się na basenie? Nie tylko sikanie do basenu jest problemem i jedynym grzechem człowieka korzystającego z pływalni. Należy rozróżnić kilka związków organicznych, które wraz z ciałem ludzkim przedostają się do basenowej wody.
Aby zapobiegać, a przynajmniej ograniczać przedostawanie się zanieczyszczeń wraz z ludzkim ciałem do basenowej wody, na kąpieliskach obowiązują określone zasady. Przypominamy najważniejsze z nich:
Gdyby wszyscy ludzie korzystający z pływalni przestrzegali owych zaleceń, woda byłaby o wiele mniej zanieczyszczona. Warto mieć świadomość, co w basenowej wodzie znajdziemy, choć na pierwszy rzut oka woda może wydawać się czysta:
- Złuszczony naskórek. Dzięki konieczności brania prysznica jego ilość jest ograniczona, ale nie zmienia to faktu, że naskórek jest w składzie basenowej wody.
- Pot, jak wyżej, prysznic ogranicza, ale nie eliminuje.
- Włosy. Na nie nie ma rady, nawet stosowanie czepków niewiele pomaga, ponieważ włosy rosną na wielu częściach ludzkiego ciała, nie tylko na głowie.
- Ślina i inne wydzieliny. Także nieodzowni towarzysze ludzkiego organizmu.
- Mocz i kał. Wraz z nimi dostają się do wody basenowej mikroorganizmy i pasożyty. Ich obecność w wodzie jest najbardziej groźna dla organizmu a jednocześnie w największym stopniu możemy nad ich wydalaniem zapanować.
Oczywiście można powiedzieć, że skoro woda w polskich basenach jest chlorowana, to nie ma się czego obawiać. Jednak dopuszczalna ilość chloru nie jest w stanie zdezynfekować ilości drobnoustrojów przedostających się do wody z naszych organizmów. Dlatego pamiętajmy, że branie prysznica po wyjściu z wody jest także konieczne, ponieważ ogranicza ilość szkodliwych czynników, które dostają się do organizmu przez skórę.
Najczęstszym i największym zagrożeniem jest oczywiście mocz w wodzie. Obecne w moczu związki azotu wchodząc w reakcję z chlorowaną wodą mogą powodować podrażnienia skóry i oczu (nawet zapalenie spojówek), a także mogą wywoływać astmę. Chodząc na basen możemy także złapać grzybicę stóp i zapalenie pochwy oraz zapalenie pęcherza moczowego.
W czasie wakacji skokowo wzrasta ilość ludzi korzystających z basenów. Zanim wybierzemy się na kąpielisko warto przypomnieć sobie, jakie zasady obowiązują na basenach oraz poinformować o nich nasze dzieci. Tak przygotowani możemy śmielej korzystać z ukochanych rozrywek basenowych.
Niektórzy użytkownicy kąpielisk i basenów zapominają, że miejsca te służyć mają wszystkim i dlatego każdemu z nas powinno zależeć na utrzymaniu stanu wody w czystości. Ta pani najwyraźniej pomyliła basen z własną łazienką:
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
176.221.*.* 2018.06.13 13:03
Bleee.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.